Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
Yeni Üyelik Şifremi Unuttum
 
Tekil (Bugün) 1387
Toplam 4002430
En Fazla 9230
Ortalama 938
Üye Sayısı 128
Bugün Üye Olan 0
Sultanahmet Camii Sıbyan Mektebi
Sultanahmet Camii Sıbyan Mektebi (Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi)

SULTANAHMET SIBTAN MEKTEBİ ( KÜLTÜR SANAT VE EĞİTİM MERKEZİ)

99 ada 30 parselde kayıtlı sıbyan mektebi dış avlu duvarına birleşen mektep beşik tonozlu bir zemin kat üzerinde yükselmektedir. Zemin katta bir çeşme ve üst katta kare planlı bir dershaneyle merdiven sahanlığına bitişik içinde lavabosu olan bir mekan yer almaktadır. Dershanenin sağır olan kuzey duvarında ortada ocak, yanlarda birer niş bulunmaktadır.Yapının güneydoğu ve güneybatı cephelerinde  üç alt, üç üst pencere bulunmaktadır. Bu yapı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Diyanet İşleri Başkanlığına tahsis edilmiş olup kullanımı Fatih Müftülüğü tarafından Sultanahmet Camii Koruma ve İhya Derneğine verilerek,Rölöve, Restitüsyon  bbbbakı, onarım ve tefrişat yapılarak Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi olarak Kullanıma hazır hale gtirmiştir. Sultanahmet Sıbyan mektebinde Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Güzel Ezan Okuma hizmetiçi eğitim semineri, Sokullu Kur'an Kurslarında eğitim gören öğrencilerine zaman zaman Sosyal  ve Kültürel etkinlikler çerçevesinde Akaid ve Kitap okuma seminerleri, En önemli hizmetlerden biri de yabancı ziyaretçilere ülkemizi, İslam kültürü ve Sultanahmet Camii tarihini anlatan KİM (Kültürlerarası İletişim Merkezi Derneği) tarafından gönüllülük esasına göre alanında uzman, Akademisyenlerle sunum programları yürütülmektedir. Ayrıca Üniversite öğrencilerine de zaman zaman bilinç yükseltme seminerleri Sultanahmet Camii Derneğimiz  tarafından da verilmektedir.  

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
05-04-2012 17:44 - 4002 Okunma
Yazılar Videolar
  Camii Video Tanıtımı
  Vaaz-Hutbe-Ezan
Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar.

( BAKARA - 3)
1762. Ebû Cüheym Abdullah İbni Hâris İbni Sımme el-Ensârî radıyallahu anh' den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Namaz kılmakta olanın önünden geçen kimse ne kadar günah işlediğini bilmiş olsaydı, kırk şu kadar zaman yerinde durması onun için daha hayırlı olurdu."
Sultan Ahmet Cami ® 2012