Kullanıcı Adı :
Şifre :
 
Yeni Üyelik Şifremi Unuttum
 
Tekil (Bugün) 2845
Toplam 4447287
En Fazla 9230
Ortalama 1016
Üye Sayısı 129
Bugün Üye Olan 0
Sultanahmet Camii Koruma ve İhya Derneği
Derneğimiz

SULTANAHMET CAMİİ KORUMA VE İHYA DERNEĞİ

Sultanahmet Camimiz, Şöhreti dört kıtaya yayılmış emsalsiz sanat ve mimarlık şaheserlerinden; Kültür varlıklarımızı doruk noktada temsil eden  en büyük miras ve tarihi zenginliklerimizden birisidir. 

Sultanahmet Camimiz dünyaca meşhurdur; Bu sebeple yerli ve yabancı ziyaretçilerin görmek için akın ettiği, ülkemize turizm amacıyla gelenlerin büyük çoğunluğunun ve İstanbul’a gelenlerin de  hemen hepsinin uğradığı en büyük merkezdir. Dünya çapında böylesi bir ilgiye erişmiş camimizin tarihi ve kültürel özelliklerinin bozulmadan korunması, bakım, tamir ve onarımının yapılması gerekli bir  görev olmuştur. Bundan dolayıdır ki; 28.11.1996 tarihinde kurulan Sultanahmet Camii Koruma ve İhya Derneği tüzüğünün kuruluş gayesini belirleyen aşağıdaki ana maddesini  oluşturmuştur.

Sultanahmet Camii ve müştemilatının bakım, onarım, rölöve-restitüsyon ve restorasyon, tefriş, temizlik, aydınlatma, ses düzeni, su giderleri, su arıtmaları ve bahçe sulama ile ilgili işlerin modernize edilmesi, caminin ana kapılarından girildikten sonra tüm bahçenin çevre bakımını yaptırmak ve bu bakımının devamlılığını sağlamak bununla ilgili resmi yerlerle koordineli çalışmak.

Sultanahmet Caminin ana giriş kapılarından girildikten sonra bahçeden itibaren camii iç avlu,camii içi dahil olmak üzere camii güvenliğini ve caminin temizlik bakımını sağlamak rehberlik hizmetleri ile ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapmak,caminin tanıtımını etkin bir şekilde yapmak, camii cemaatinin ve ziyarete gelenlerin can ve mal emniyetinin sağlanması, yapılabilecek sabotaj, hırsızlık,seyyar satıcılar vb.. kanun dışı hareketlerin önlenmesi için dernek tarafından  özel güvenlik biriminin oluşturulması ve  devletin  kolluk kuvvetleriyle birlikte  hareket etmelerini sağlamak, Camiinin temizlik ve bakımını sağlamak, Caminin tanıtımını etkin bir şekilde yapmak,rehberlik hizmetleriyle ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak hizmette devamlılığı sağlamak için derneğimiz bu gibi görevleri kendine ilke edinmiş ve bu uğurda her türlü çalışmayı yapmak  en  büyük amacı olmuştur.

Yapılacak her türlü hizmetin bu caminin tarihi özelliğine uygun olmasına dikkat edilerek tamir ve onarımı Fatih Kaymakamlığı, Fatih Müftülüğü ve İstanbul Vakıflar 1.Bölge Müdürlüğü ile Anıtlar Kurulunun izin ve onayı temin edilerek ilgililerin gözetiminde ve yetkili elemanlarının denetim ve kontrolünde restore ve diğer faaliyet çalışmalarına başlanmış ve halen çalışmalar devam etmektedir. 

Ayrıca derneğimiz 2006 yılında Bakanlar Kurulu tarafından Kamu Yararına Çalışan derneklerden sayılmıştır.rarlaştırılmıştır.   dddd

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
05-04-2012 10:59 - 13502 Okunma
Yazılar Videolar
  Camii Video Tanıtımı
  Vaaz-Hutbe-Ezan
Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar.

( BAKARA - 3)
1762. Ebû Cüheym Abdullah İbni Hâris İbni Sımme el-Ensârî radıyallahu anh' den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Namaz kılmakta olanın önünden geçen kimse ne kadar günah işlediğini bilmiş olsaydı, kırk şu kadar zaman yerinde durması onun için daha hayırlı olurdu."
Sultan Ahmet Cami ® 2012